KONJIČKI SPORTOVI

Dresura

Umetnost  treniranja i jahanja konja da se prikažu izbalansirani pokreti, poslušnost i skladnost izmedju jahača i konja.Skladni prelazi izmedju hoda, kasa i galopa i izvodjene komplikovanih figura na višem nivou jahanja  krase ovu olimpijsku disciplinu. Takmičenja se izvode u arenama 40x20m ili  60x20m sa belom ogradom visine 30cm, te označena slovima uskladjeno pravilima svetske konjičke organizacije (FEI).

Dresurno jahanje je uvršteno u olimpijski sport 1912 godine.

Preskakanje prepona

Smatra se najpopularnijom konjičkom disciplinom i datira iz 18. Veka te je već 1908 godine uvrštena u olimpijski sport. Takmičenje se održava na peščanoj ili travnatoj podlozi minimalnih dimenzija 60x40m, i sastoji se od 10 do 16 visinskih I širinskih prepona (Parkur), koje je potrebno preći po zadatom redu. Uvek se koriste prepone koje se ruše ako ih konj tokom skoka udari. Koriste se različiti tipovi prepona: oxeri, stacionate, zidovi, vodeni rovovi, dvostruke i trostruke prepone…

Svestrani ispit konja

Svestrani ispit konja (The tree day event): konjička disciplina koja kombinuje tri discipline: dresuru, cross-country i preskakanje prepona. Prvobitno nazvan “Military” jer je osmišljen za vojsku, gde su konji i jahači moraju da prelaze dugačke distance, preskaču usput prirodne prepreka i pritom imaju konja sa kojim su u skladu. Takodje je olimpijski sport.

Endurance

Endurance (daljinsko jahanje): predstavlja konjičku disciplinu gde je cilj preći određenu stazu dužine od 20 pa i do 160 km u što kraćem vremenu ali da se se na kraju staze takmičari osećaju dobro u skladu sa pravilima (broj otkucaja srca, bez povreda…)

Pored ovih konjičkih disciplina postoje još I vožnja zaprega, voltižovanje (gimnastika na konju), Polo, vestern jahanje, galopske i kasačke trke.

Krovna organizacija olimpijskih disciplina konjičkog sporta je Svetska konjička federacija (Federation Equestre Internacinale ) ili skraćeno E.F.I., sa središtem u Loussiani , u Švajcarskoj. Ona nadžire sve segmente  relevantne u bavljenju olimpijskim disciplinama konjičkog sporta, a to su registracija nacionalnih konjičkih saveza, jahača i vozača, konja, sudija, veterinarskih delegata, anti-doping kontrola, kreiranja pravilnika takmičenja, određivanje i provođenje kvalifikacija za učešće na svetskim i evropskim prvenstvima, te olimpijskim igrama.